Enea mecenasem Teatru Wielkiego w Poznaniu (3)
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea pozostaje mecenasem Teatru Wielkiego w Poznaniu

To już szósty sezon artystyczny, w którym Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, największa instytucja kulturalna w Wielkopolsce, może pochwalić się współpracą z Eneą w roli mecenasa kultury. Poznański teatr operowy skupia się przede wszystkim na interesującym repertuarze, stając się dzięki temu rozpoznawalną marką, jako instytucja odważnie sięgająca po współczesne realizacje sceniczne.

Enea aktywnie angażuje się w rozwój poznańskiej kultury i promocję regionu. Dlatego od sześciu lat pozostaje mecenasem Teatru Wielkiego w Poznaniu. Opera jest jedną z najbardziej cenionych instytucji kultury w Wielkopolsce. Tworzy spektakle na najwyższym poziomie artystycznym z różnorodnym repertuarem.

Z radością ogłaszamy kolejny rok współpracy z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Choć covidowa rzeczywistość nas nie rozpieszcza, a oglądanie widowisk on-line nie może równać się prawdziwemu przeżywaniu sztuki, oferujemy atrakcyjny, nowatorski program artystyczny do czasu, kiedy Teatr wznowi tradycyjną działalność, a widownie zapełnią się po brzegi. W międzyczasie, za sprawą internetu, docieramy do miłośników Opery również spoza Poznania – powiedziała Anna Lutek, dyrektor Departamentu PR i Komunikacji w Enei.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, szczycący się ponad stuletnią tradycją, od kilku sezonów umacnia swoją pozycję nie tylko na polskiej, ale i europejskiej mapie operowej. Dynamiczny rozwój Teatru Wielkiego jest wynikiem działań wpisanych w misję, która przyświeca poznańskiej scenie: dotrzeć do widzów z różnych grup społecznych, nie zamykać się w elitarnym gronie znawców, przybliżyć widzom specyfikę teatru, m.in. poprzez systematycznie działania edukacyjne prowadzone w formule partycypacyjnej.

Bez cienia wątpliwości mogę stwierdzić, że nasza dotychczasowa współpraca z Eneą zaowocowała przede wszystkim rozwojem programu artystycznego. Dzięki niej wielokrotnie mogliśmy realizować spektakle i wydarzenia, które swoją jakością i nowatorstwem mogą konkurować z najlepszymi operami na świecie. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że pomimo ciężkiej sytuacji związanej z pandemią, Enea pozostaje naszym mecenasem i dalej wspiera Operę w Poznaniu – powiedziała Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. − Od samego początku naszego partnerstwa ze strony Enei czuć było głębokie zrozumienie i potrzebę rozwijania kultury i sztuki. Ponad sześć lat współpracy pozwoliło nam wypracować wspólne perspektywy dążenia do jeszcze lepszego działania – dodała Renata Borowska-Juszczyńska.

Ostatni rok był wymagającym czasem dla wszystkich instytucji kultury, ze względu na pandemię koronawirusa. Działania Teatru Wielkiego w Poznaniu odbywały  się jednak nieprzerwanie, zarówno na żywo, jak i w internecie. Spektakle on-line zanotowały ponad 75 tysięcy wyświetleń. Największą popularnością cieszył się tryptyk baletowy BER wyświetlony około 20 tysięcy razy.

Enea konsekwentnie angażuje się w najważniejsze wydarzenia kulturalne na obszarze swojej działalności. Od kilku lat jest mecenasem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz partnerem wydarzeń festiwalowych: Enter Enea Festival i Enea Edison Festival. Wsparła również piętnastą edycję Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.