Enea  kontynuuje współpracę z Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich_1.jpg
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea kontynuuje współpracę z Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich

Enea oraz Polski Związek Towarzystw Wioślarskich przedłużyły współpracę o kolejny rok – do marca 2022 roku. Obejmuje ona cały cykl przygotowawczy i występy na najważniejszej imprezie sportowej – przełożonych na 2021 rok Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Wsparcie Enei zapewni reprezentacji Polski stabilizację niezbędną do przygotowań, tegorocznych kwalifikacji oraz ostatecznie startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Współpraca Enei z PZTW rozpoczęła się w maju 2017 r., a głównym jej celem jest ciągły rozwój polskiego wioślarstwa reprezentacyjnego, m.in. poprzez zapewnienie optymalnych warunków do przygotowania polskich kadr do najważniejszych imprez sezonu. W tym roku będą to Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Enea towarzyszyła polskim osadom przez ostatnie kilka lat, a podpisany z początkiem 2021 roku aneks do umowy gwarantuje PZTW wsparcie na kolejny rok.

Zmiana terminu XXXII Igrzysk Olimpijskich w Tokio nie zmienia naszego zaangażowania. Jesteśmy z Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich na dobre i na złe. Towarzyszymy zawodnikom w walce o sukcesy i medale, jednocześnie wspierając PZTW w tym trudnym czasie, jakim jest pandemia – podkreślił Paweł Szczeszek, prezes Enei. – Nasza reprezentacja z roku na rok umacnia swoją wysoką pozycję wśród światowych potęg wioślarskich. Wierzymy w świetne wyniki sportowe w czasie Igrzysk Olimpijskich w Tokio i mamy nadzieję, że m.in. dzięki wsparciu Enei będą one łatwiejsze do osiągnięcia – dodał Paweł Szczeszek.

Wioślarstwo jest w Polsce sportem o wielkich tradycjach i sukcesach. W dotychczasowej historii nasi reprezentanci zdobyli 18 medali Igrzysk Olimpijskich (w tym cztery złote), 48 medali mistrzostw świata seniorów (w tym 12 złotych) oraz 78 medali mistrzostw Europy (w tym 14 złotych).

Umowa współpracy z Eneą jest kluczowym elementem funkcjonowania Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Nasz związek ma ograniczone możliwości pozyskiwania dochodów własnych i bez środków wpływających do budżetu naszej organizacji, wynikających z tej umowy, nie mielibyśmy zdolności sięgnięcia po finansowanie z Ministerstwa Sportu, które uwarunkowane jest określonym udziałem dochodów własnych. Myślę, że motto Enea dostarcza energii Polskim Wiosłom” dobitnie pokazuje nasze relacje. Wierzę, że wyniki uzyskiwane przez naszych reprezentantów satysfakcjonują naszych partnerów, potwierdzając korzyści obu stron umowy powiedział Ryszard Stadniuk, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Finałowe kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich odbędą się od 16 do 18 maja 2021 r. w Lucernie w Szwajcarii; trzy dni później, w tym samym miejscu, rozpoczną się zawody II Pucharu Świata (21-23 maja). Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z planem i wytycznymi World Rowing w zakresie ochrony zawodników i pozostałych uczestników przed COVID-19.

Działalność Grupy Enea obejmuje obszar całego kraju. Firma jest głównie obecna w północno-zachodnim regionie Polski. Jest to również region ważny dla wioślarskiego środowiska. W Kruszwicy, w województwie kujawsko-pomorskim, na jeziorze Gopło znajduje się profesjonalny tor regatowy. Najbardziej znany i wykorzystywany przy największych imprezach tor jest w Poznaniu, na sztucznym Jeziorze Maltańskim. Tradycje wioślarskie są również silne w Bydgoszczy, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim. Podobnie jak w latach ubiegłych Enea będzie wspierała juniorskie, młodzieżowe i seniorskie osady podczas krajowych i zagranicznych zawodów w sezonie 2021.