Enea Ciepło w Białymstoku.jpg

Nowa taryfa ciepła dla Enei Ciepło zatwierdzona przez URE

W związku z zatwierdzeniem przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowej taryfy dla ciepła w Enei Ciepło 20 września 2019 r. białostocka spółka wprowadza do rozliczeń z odbiorcami energii cieplnej nowe ceny. Taryfa zawiera opłaty i stawki opłat za ciepło (stałe i zmienne). Zmiana taryf dotyczy odbiorców zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej zlokalizowanej na ternie miasta Białystok i gminy Juchnowiec Kościelny (Kleosin).

Uśredniony wzrost opłat dla odbiorców będzie wynosił 3,70%. Zatwierdzona dla Enei Ciepło taryfa jest poniżej wzrostów dozwolonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. URE ogłasza dopuszczalne wzrosty taryf, które obecnie wynoszą 6,12% na wytwarzaniu oraz 2,66% na przesyle. Od 20 września 2019 r. nowa taryfa Enei Ciepło zmieni się o +5,98% na wytwarzaniu oraz +0,37% na przesyle i jest zatem niższa od maksymalnej dozwolonej przez URE, które dba o bezpieczeństwo i ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnioną podwyżką cen i stawek opłat.

Wzrost taryfy wynika z rosnących kosztów produkcji ciepła, które spowodowane są m.in. wzrostem unijnych uprawnień do emisji CO2. Na cenę wpływają również drożejące materiały potrzebne do wykonania niezbędnych remontów i modernizacji infrastruktury ciepłowniczej Białegostoku, tak aby dostawy ciepła były pewne dla odbiorców.

– Sukcesywnie w każdym roku modernizujemy sieć przesyłową ciepła, węzły i układy automatyki. Wszystkie te działania prowadzą do zwiększenia jakości i niezawodności dostaw ciepła w Białymstoku. Nasze prace przyczyniają się również do ograniczenia strat ciepła, co pozytywnie wpływa na środowisko. W 2019 r. kontynuujemy m.in. inwestycje w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które rozpisane są do 2023 r. i obejmują wymianę kilkudziesięciu kilometrów sieci – powiedział Wiktor Dulewicz, prezes Enei Ciepło.

Inwestycje będą prowadzone również we wchodzącej w skład Enei Ciepło, Elektrociepłowni Białystok. Najważniejszą z nich jest wymiana elektrofiltra jednego z kotłów. Dzięki modernizacji poprawią się parametry środowiskowe całej instalacji.

Enea Ciepło już w marcu 2019 r. wystąpiła do Urzędu Regulacji Energetyki z  wnioskiem o zmianę taryfy. Pod koniec sierpnia 2019 r. URE zatwierdził nową taryfę ciepła dla Enei Ciepło i zakończył postępowanie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po opublikowaniu zatwierdzonej taryfy Enea Ciepło zobowiązana jest do wprowadzania jej w życie w terminie od dwóch tygodni do maksymalnie 45 dni.

URE rozpatrując wniosek Enei Ciepło sprawdzał czy opracowana taryfa spełnia wymagania określone  w Ustawie Prawo Energetyczne. Szczegółowemu badaniu i ocenie poddawane są koszty planowane na pierwszy rok stosowania taryfy, które stanowią podstawę kalkulacji cen i stawek opłat. W ostatnich dwóch latach Enea Ciepło dwukrotnie obniżała ceny za energie cieplną dla swoich odbiorców o 0,18 % (w 2017 r.) i o 0,04 % (w 2018 r.).  W tym samym czasie, Enea Ciepło odnotowała symboliczny wzrost cen za energie cieplną o 0,35 %  (w 2017 r.), o 0,08 % (w 2018 r.) i 0,05 % (w 2019 r.).

Powiązane informacje