Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Piąta, jubileuszowa edycja zawodów Enea Bydgoszcz Triathlon przechodzi do historii!

W tegorocznej edycji na starcie stanęło ponad 4 tys. zawodników, z czego blisko połowę stanowili debiutanci. Rywalizowali na dystansach 1/8, 1/4 i 1/2. Zawodników dopingowało blisko 15 tys. kibiców, którzy przyjechali do Bydgoszczy z całej Polski. Organizatorzy zadbali również o dodatkowe atrakcje dla kibiców, w tym rozbudowane zawody dla dzieci Enea Tri-Fun, liczne strefy kibicowania i strefy rozrywki. W Hali Torbyd odbyły się Targi EXPO z blisko 50 wystawcami sprzętu sportowego, które odwiedziło prawie 8 tys. osób. Jedną z największych imprez triathlonowych w Europie już trzeci rok z rzędu jako partner tytularny wspiera Enea.

Zawody tradycyjnie odbyły się w samym centrum miasta, z metą w okolicy Hali Łuczniczka.

Enea Bydgoszcz Triathlon wpisał się na stałe w kalendarz największych wydarzeń sportowych w mieście. Cieszy mnie to podwójnie. Po pierwsze dlatego, że triathlon jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się dyscypliną, dzięki czemu liczba uczestników naszej imprezy, a także osób nią zainteresowanych, rośnie z roku na rok powiedział prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.Warto też podkreślić niezwykłe zaangażowanie organizatorów, którzy dbają o atrakcyjność wydarzenia. W każdej edycji pojawiają się nowości w programie, przez co bydgoski triathlon zawsze pozytywnie zaskakuje. Bydgoszcz zyskuje też promocyjnie – uczestnikom, którzy zjeżdżają do nas z całej Polski, oddajemy do dyspozycji dynamicznie zmieniające się miasto dodał Rafał Bruski.

– W tym roku odnotowaliśmy rekordowy wzrost frekwencji. Najszybciej zapełniła się lista startowa dla najpopularniejszego dystansu 1/8 – lubianego szczególnie przed debiutantów. Jeszcze przed oficjalnym zamknięciem zapisów on-line osiągnęliśmy limit zapisanych osób w rywalizacjach indywidualnych. Ogromną popularnością cieszyły się również sztafety, których w tym roku wystartowało blisko 200 – opowiada Aleksander Skorecki z komitetu organizacyjnego zawodów. – Cieszymy, że zawody z roku na rok przyciągają coraz większą rzeszę zawodników, którzy odwiedzają nasze miasto z całymi rodzinami – podsumował Aleksander Skorecki.

– Nie zwalniamy tempa i ciągle rozwijamy markę, jaką w ciągu pięciu lat stały się zawody Enea Bydgoszcz Triathlon. W tym roku zawodnicy mogli skorzystać z darmowych badań EKG, czy wypożyczyć piankę od partnera zawodów – marki Decathlon. Niezwykle istotne jest wsparcie naszego sponsora tytularnego – firmy Enea, z którym możemy wspólnie rozwijać zawody – podkreślił Jakub Kubiński, dyrektor sportowy zawodów.

Enea Bydgoszcz Triathlon to w tej chwili jedna z największych imprez triathlonowych w Europie, ale przede wszystkim jest to świetnie przygotowane wydarzenie, w czasie którego debiutanci z radością mogą zacząć swoją przygodę z tą wymagającą dyscypliną. To także znak, że energia od Enei jest dobrze wykorzystywana – powiedziała Berenika Ratajczak z Biura Prasowego Enei, uczestniczka zawodów Enea Bydgoszcz Triathlon. – Ogromnie cieszy nas, że z roku na rok coraz więcej pracowników Enei startuje w bydgoskim triathlonie i udowadnia, jak wielka energia bije od Enea Team – dodała Berenika Ratajczak.

Enea Bydgoszcz Triathlon to jedna z najbardziej znanych imprez triathlonowych w Polsce.
Zmagania odbyły się na trzech dystansach:

  • 1/8, dystans super-krótki (475 m pływania /21 km jazdy rowerem / 5,5 km biegu),
  • 1/4, dystans krótki (950 m pływania / 43 km jazdy rowerem / 10,8 km biegu),
  • 1/2, dystans średni (1 900 m pływania / 86 km roweru, 22 km biegu).

W pierwszym dniu zmagań, 6 lipca na trasy zawodów wyruszyło blisko 1 500 zawodników, którzy zmierzyli się z dystansem 1/4. Pierwszy na mecie „ćwiartki” z czasem 1 h 50 min 10 sek. pojawił się Robert Wilkowiecki z teamu GVT BMC. Pierwszą kobietą była reprezentantka tego samego klubu – Paulina Kotfica, która pokonała trasę 1/4 z czasem 2 h 1 min 35 sek.

Drugiego dnia rywalizacji na starcie stanęli śmiałkowie, którzy zmierzyli się z dystansem 1/2. Zwycięzcą na „połówce” okazał się Mikołaj Luft, który pokonał trasę w 3 h 54 min 56 sek. Pierwszą kobietą na mecie była Anna Peterek, która ukończyła zawody z czasem 4 h 27 min 23 sek.

Równo o 12.00 wystartowali zawodnicy rywalizujący na dystansie 1/8. Na najpopularniejszym z dystansów triumfował Robert Czysz z wynikiem 57 min. Najszybszą kobietą była Paulina Klimas, która ukończyła zawody w 1 h 2 min 56 min.

Oprócz rywalizacji indywidualnej zawodnicy ścigali się również w sztafetach i drużynach oraz w Międzynarodowych Mistrzostwach Lekarzy i Prawników, a także w Mistrzostwach Polski Osób Niewidomych i Niedowidzących.

Po raz pierwszy w Bydgoszczy odbył się także Puchar Świata w Quadrathlonie, który był imprezą towarzyszącą zawodów Enea Bydgoszcz Triathlon. W niedzielę, 7 lipca najlepsi zawodnicy zmierzyli się z triathlonem, do którego dodano czwartą konkurencję: pływanie kajakiem.

Ogromną popularnością w tym roku cieszyły się zawody Enea Tri-Fun – wzięło w nich udział ponad 400 młodych sportowców. Wraz ze sponsorem tytularnym, firmą Enea, organizatorzy przygotowali dla dzieci zawody biegowe, a dla zawodników między 10. a 15. rokiem życia rywalizację duathlonową (bieg-rower-bieg). Enea Tri-Fun to zawody, które idealnie wpisały się projekt Enei Akademii Sportu, którego celem jest rozwój sportowych talentów wśród dzieci i młodzieży. Dodatkowo, każde startujące dziecko to 10 zł na cel charytatywny od Fundacji Enea.

Enea nie zapomniała także o kibicach i specjalnie dla nich przygotowała aż cztery strefy rodzinnej aktywności, m.in. z interaktywnymi zabawami (robotyka dla dzieci czy „Moc nauki” i „Szaleni naukowcy”), ergonometrem wioślarskim, smacznymi przekąskami i fotobudką. W Strefie Kibica do bicia rekordów zagrzewali bębniarze i kibice wyposażeni w specjalne gadżety od Enei. W Strefie Finishera na zmęczonych, ale szczęśliwych po ukończeniu wyścigu zawodników czekały chłodzące baseny i miękkie pufy.

Całość przebiegu rywalizacji była transmitowana z komentarzem na stronie zawodów oraz na Facebooku, jak i w kanale sportowym sieci Vectra. Kibice mogli też śledzić postępy zawodników na trasie i sprawdzać, na jakim etapie rywalizacji znajdują się wspierani przez nich triathloniści lub liderzy zawodów. Link do wyników na żywo dostępny był także na oficjalnej witrynie wydarzenia.

Enea Bydgoszcz Triathlon to wydarzenie o charakterze rodzinnym, które jest doskonałą okazją do pokazania atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Podczas tegorocznej edycji zawodnicy, ich najbliżsi i zgromadzeni kibice mogli wziąć udział w zorganizowanych wycieczkach z przewodnikiem, podczas których odkrywali urokliwe miejsca i poznawali tajemnice miasta – gospodarza zawodów. Do wyboru były między innymi: „Legendy i mydlane historie”, „Rejsy po Brdzie” połączone ze zwiedzaniem centrum oraz wycieczka: „Bydgoszcz w pigułce!”.

Już dziś zapraszamy na kolejną, szóstą edycję zawodów, która odbędzie się 4 i 5 lipca 2020 r.

Do zobaczenia za rok!