Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea do Igrzysk Olimpijskich w Tokio sponsorem generalnym Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich

Spółka energetyczna Enea oraz Polski Związek Towarzystw Wioślarskich podpisały umowę przedłużającą współpracę o kolejne dwa lata. Współpraca obejmuje cały cykl przygotowawczy i występy na najważniejszej imprezie sportowej – Letnich Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Wsparcie Enei zapewni potrzebną stabilizację i pozwoli skupić się zawodniczkom i zawodnikom na budowaniu formy i zdobywaniu szans medalowych, czyli olimpijskich kwalifikacji w sezonie 2019.

Współpraca Enei z PZTW rozpoczęła się w maju 2017 r. i była wynikiem inicjatywy wspieranej m.in. przez Ministra Sportu i Turystyki Witolda Bańkę.

– Wioślarstwo jest w Polsce sportem o wielkich tradycjach i imponujących sukcesach – wspomnę tylko o 18 medalach olimpijskich. Ministerstwo Sportu i Turystyki to docenia i zapewnia dyscyplinie najlepsze wsparcie, na które w pełni zasługuje. Cieszy mnie też bardzo, że aż 22 przedstawicieli wioślarstwa jest w naszym programie Team 100, wspierającym najlepszych, najbardziej obiecujących polskich sportowców w ich drodze po sukcesy i medale – powiedział Jan Widera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Głównym celem współpracy pomiędzy Eneą a PZTW jest ciągły rozwój polskiego wioślarstwa reprezentacyjnego, m.in. poprzez przygotowanie polskich kadr do najważniejszych imprez sezonu. W tym roku będą to przede wszystkim zaplanowane na przełom sierpnia i września Mistrzostwa Świata Seniorów w austriackim Linzu. Impreza ta będzie jednocześnie główną kwalifikacją olimpijską do Tokio.

– Jesteśmy na półmetku cyklu olimpijskiego. Od jego rozpoczęcia w naszych działaniach wspiera nas Enea. To ważne, że dzięki podpisanej kolejnej umowie, także w drugiej części cyklu będziemy mogli korzystać z pomocy naszego sponsora generalnego, bo stoimy przed arcytrudnymi wyzwaniami. Już za niespełna cztery miesiące nasze osady na torze w Linzu podejmą walkę o kwalifikacje olimpijskie – powiedział Ryszard Stadniuk, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

– Pełny program olimpijski to 14 konkurencji, a jeśli sezon ułoży się tak jak zaplanowaliśmy, to do Austrii wyjedzie 11 polskich załóg. Liczymy, że kwalifikacje uzyska co najmniej 9 z nich. Jeśli tak się stanie, to będziemy reprezentowani w największej w historii liczbie wioślarskich konkurencji, a trzeba podkreślić, że w kilku z nich jesteśmy poważnymi kandydatami do medali – dodał prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Podpisana umowa sponsorska gwarantuje PZTW wsparcie finansowe na najbliższe dwa lata, czyli spokojne przygotowania do Tokio 2020.

Rozpoczynając dwa lata temu współpracę z wioślarskimi reprezentantami Polski założyliśmy, że nasze wsparcie pomoże w zdobywaniu kolejnych trofeów. Plan działa, zawodnicy nie zawodzą, przywożąc z kolejnych imprez dorobek medalowy. Zaczynamy długi finisz przed metą, którą są Igrzyska Olimpijskie w Tokio, dlatego, mając dobre doświadczenia wcześniejszej współpracy, podpisujemy umowę obejmującą dwa sezony. Dodatkowo zwiększamy pulę środków przeznaczoną na nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników. Ten system motywacyjny, wypracowany wspólnie ze związkiem i samymi zawodnikami, jest obliczony przede wszystkim na sukcesy w Tokio. Liczmy, że to zaprocentuje i w przyszłym roku będziemy mogli być dumni z olimpijskich medali przywiezionych przez polskie osady – powiedział Sławomir Krenczyk, dyrektor Departamentu Public Relations i Komunikacji w Enei S.A.

Z inicjatywy sponsora generalnego – Enei – od ubiegłego sezonu działa program premiowania najlepszych zawodników. Każdy wioślarz będzie otrzymywać punkty za zajęcie medalowego miejsca w mistrzostwach Europy oraz mistrzostwach świata. Po zakończeniu sezonu zdobyte punkty zostaną zamienione na stypendia.

Enea będzie też wspierała kibiców wioślarstwa podczas Pucharu Świata w Poznaniu. Impreza odbędzie się w dniach 21-23 czerwca na Torze Regatowym Malta. W specjalnej strefie Enei będą czekały atrakcje dla całych rodzin.

Wioślarstwo jest w Polsce sportem o wielkich tradycjach i sukcesach. W dotychczasowej historii nasi reprezentanci zdobyli 18 medali Igrzysk Olimpijskich (w tym cztery złote), 44 medale mistrzostw świata seniorów (w tym 11 złotych) oraz 71 medali mistrzostw Europy (w tym 13 złotych).

Działalność Grupy Enea obejmuje obszar całego kraju. Firma jest głównie obecna w północno-zachodnim regionie Polski. Jest to również region ważny dla wioślarskiego środowiska. W Kruszwicy, w województwie kujawsko-pomorskim, na jeziorze Gopło znajduje się profesjonalny tor regatowy. Najbardziej znany i wykorzystywany podczas największych imprezach tor jest w Poznaniu, na sztucznym Jeziorze Maltańskim. Tradycje wioślarskie są również silne w Bydgoszczy, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim. Podobnie jak w latach ubiegłych, Enea będzie wspierała juniorskie, młodzieżowe i seniorskie osady podczas krajowych i zagranicznych zawodów w sezonach 2019/2020.

***

Główne imprezy sezonu 2019-2020 realizowane przez PZTW w Polsce:

DATA

WYDARZENIE

MIEJSCE

21-23.06.2019

Puchar Świata

Poznań

14-15.09.2019

Mistrzostwa Polski Seniorów

Poznań

05-07.06.2020

Mistrzostwa Europy Seniorów

Poznań

09.2020

Mistrzostwa Polski Seniorów

Poznań

                 

Główne imprezy sezonu 2019 na świecie z udziałem reprezentacji Polski:

DATA

WYDARZENIE

MIEJSCE

10-12.05.2019

Puchar Świata

Płowdiw (Bułgaria)

18-19.05.2019

Mistrzostwa Europy Juniorów

Essen (Niemcy)

31.05-02.06.2019

Mistrzostwa Europy Seniorów

Lucerna (Szwajcaria)

21-23.06.2019

Puchar Świata

Poznań (Polska)

12-14.07.2019

Puchar Świata

Rotterdam (Holandia)

24-28.07.2019

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata

Sarasota (USA)

07-11.08.2019

Mistrzostwa Świata Juniorów

Tokio (Japonia)

25.08-01.09.2019

Mistrzostwa Świata Seniorów (gł. kwalifikacje olimpijskie)

Linz (Austria)

07-08.09.2019

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

Ioannina (Grecja)

 

Główne imprezy sezonu 2020 na świecie z udziałem reprezentacji Polski:

DATA

WYDARZENIE

MIEJSCE

10-12.04.2020

Puchar Świata

Sabaudia (Włochy)

01-03.05.2020

Puchar Świata

Varese (Włochy)

22-24.05.2020

Puchar Świata

Lucerna (Szwajcaria)

30-31.05.2020

Mistrzostwa Europy Juniorów

Belgrad (Serbia)

05-07.06.2020

Mistrzostwa Europy Seniorów

Poznań

24.07-01.08.2020

Igrzyska Olimpijskie

Tokio (Japonia)

16-23.08.2020

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Świata

Juniorów, Mistrzostwa Świata Seniorów (nieolimpijskie)

Bled (Słowenia)

05-06.09.2020

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy

Duisburg (Niemcy)

 

O GRUPIE ENEA:
Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,6 mln klientów.

Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Grupa zatrudnia w całej Polsce  16,5 tys. pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Do Grupy należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy Enea działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.

GRUPA ENEA W LICZBACH:

  • 6,3 GW zainstalowanej mocy elektrycznej
  • 384 mln ton potencjału wydobycia 3 obszarów koncesyjnych
  • 122,8 tys. km linii dystrybucyjnych wraz z przyłączami
  • 16,5 tys. pracowników
  • 2,6 mln klientów

 

O PZTW:
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich założony został w grudniu 1919 roku, więc w roku bieżącym obchodzi jubileusz 100-lecie istnienia. Obecnie zrzesza 36 klubów, 5 Szkół Mistrzostwa Sportowego i 54 Uczniowskie Kluby Sportowe. Prezesem związku od 1997 roku jest Ryszard Stadniuk, który obecnie pełni także funkcje reprezentanta Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej FISA na Europę (FISA Continental Representative for Europe), przewodniczącego Zarządu Wioślarstwa Europejskiego (ERMB) oraz Wiceprezesa Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w roku 2016 polskie wioślarstwo odniosło historyczny sukces – w punktacji wioślarskiej z 31 punktami znaleźliśmy się na 5. pozycji, wyprzedzając takich gigantów wioślarstwa, jak Niemcy, Francja czy Włochy. W roku 2019 polskie osady walczyć będą o kwalifikacje olimpijskie, zaś już za rok najważniejsze wydarzenie sportowe – Igrzyska Olimpijskie, podczas których PZTW zamierza walczyć o zwiększenie swojego olimpijskiego dorobku.