Enea Wytwarzanie i Gmina Kozienice rozpoczynają współpracę w zakresie społecznej odpowiedzialności
Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Enea Wytwarzanie i Gmina Kozienice rozpoczynają współpracę w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu i transformacji energetycznej

Działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego, rozwój profilaktyki zdrowotnej, zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz wspieranie transformacji energetycznej, to główne założenia listu intencyjnego podpisanego przez Eneę Wytwarzanie i Gminę Kozienice.

Współpraca sygnatariuszy listu ma służyć rozwojowi społeczności lokalnej i jej otoczenia, podnoszeniu atrakcyjności Gminy Kozienice, a także jakości życia jej mieszkańców oraz pracowników Elektrowni Kozienice. Wspólne działania będą odpowiedzią na zmieniające się otoczenie gospodarcze, społeczne, środowiskowe i technologiczne.

Enea Wytwarzanie i Gmina Kozienice w ramach prowadzonej działalności zaoferują również przedsięwzięcia związane z promowaniem proekologicznych rozwiązań w dziedzinie polityki antysmogowej i rozwoju elektromobilności.

– Enea Wytwarzanie jest firmą odpowiedzialną społecznie i rozwija się w sposób zrównoważony. Współpraca samorządów i wiodących przedsiębiorstw jest podstawą rozwoju – zarówno społeczności lokalnej, jak i środowiska biznesu. Podpisany list intencyjny przyczyni się do dalszego rozwoju naszych społecznie odpowiedzialnych działań – powiedział Antoni Józwowicz, prezes Enei Wytwarzanie.

– Dialog ze środowiskiem biznesu, w atmosferze wzajemnego szacunku, zrozumienia i poszanowania obopólnych interesów, jest niezbędny. Zważywszy na znaczenie Enei Wytwarzanie, a w szczególności na ogromny, wielowymiarowy potencjał, który posiada Spółka, pozytywne przyjęcie zaproponowanej przez Gminę Kozienice inicjatywy rozszerzenia współpracy i wspólnego wdrażania wieloaspektowych działań jest bardzo cenne – powiedział Piotr Kozłowski, burmistrz Gminy Kozienice.

– U podstaw założeń naszego porozumienia leży dobro Gminy i mieszkańców Kozienic, spośród których tak wielu jest pracownikami Enei Wytwarzanie. Dzisiejsze wydarzenie jest symbolicznym początkiem i wznowieniem budowania nowej, lokalnej jakości partnerskiej współpracy na linii samorząd-biznes. Wierzę, że będzie również kluczowym do aktywizacji otoczenia i kreowania pożądanej ścieżki rozwoju – dodał Piotr Kozłowski.

Enea Wytwarzanie to spółka należąca do Grupy Enea, która wytwarza energię elektryczną i ciepło. Zarządzana przez Eneę Wytwarzanie elektrownia w Świerżach Górnych k. Kozienic jest największym w Polsce producentem energii z węgla kamiennego i drugą co do wielkości elektrownią w kraju. Elektrownia posiada 11 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy osiągalnej 4 016 MW. Od grudnia 2017 r. częścią elektrowni jest nowoczesny blok energetyczny o mocy 1 075 MW. 13 proc. produkowanej w Polsce energii pochodzi z Elektrowni Kozienice. Działalność Enei Wytwarzanie obejmuje również wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł (woda, wiatr, biogaz) oraz energetykę cieplną w zakładach w Obornikach i Pile.

Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,6 mln klientów. Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Grupa zatrudnia w całej Polsce 16,5 tys. pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Do Grupy należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy Enea działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.

Grupa Enea w liczbach:
6,3 GW zainstalowanej mocy elektrycznej
384 mln ton potencjału wydobycia 3 obszarów koncesyjnych
122,8 tys. km linii dystrybucyjnych wraz z przyłączami
16,5 tys. pracowników
2,6 mln klientów