Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Piła z nowym muralem patriotycznym

W roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na ścianie Zespołu Szkół przy ul. Teatralnej w Pile pojawił się historyczny mural. Widnieją na nim wizerunki trzech mężów stanu i polityków, którzy na kartach historii zapisali się swoją działalnością niepodległościową. Mecenasem projektu jest Enea.

Enea włączyła się w ogólnopolski Program Wieloletni „Niepodległa”, który wspiera inicjatywy upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Angażując się w projekt murali patriotycznych, firma przypomina wydarzenia oraz osoby związane z walką i odzyskaniem niepodległości. Pierwszy mural, nawiązujący do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, został odsłonięty w czerwcu w Poznaniu.

Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski i Roman Dmowski – bo o nich mowa – mieli jeden cel – żyć w niepodległej Ojczyźnie. Mimo odmiennych poglądów na kształt nowej Polski, wolność i niepodległość cenili jako wartości bezwzględne i nadrzędne, oddając się całkowicie sprawie polskiej.

Nasza historia dowodzi, że potrzeba było wielu bohaterów i woli walki, by po ponad wieku Polska powróciła na mapę Europy. Społeczeństwo potrzebowało liderów, mądrych mężów stanu, którzy potrafili przekonać innych do swoich wizji życia w wolnej Polsce – mówił Zbigniew Piętka, wiceprezes Enei ds. korporacyjnych. – Odsłonięty dziś mural w nowoczesny sposób pokazuje historię w przestrzeni publicznej, dostępną dla wszystkich. Jest efektem dumy z naszej historii i narodowych osiągnięć – dodał Zbigniew Piętka.

Mural na ścianie pilskiego Zespołu Szkół zaprojektował prof. Arkadiusz Marcinkowski.

Patronat nad projektem murali patriotycznych, którego mecenasem jest Enea, objęli: Urząd Wojewódzki w Poznaniu, „Niepodległa” i Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu.