Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Padnie rekord frekwencji podczas Enea IRONMAN 5150 Warsaw!

Już w ten weekend, 9-10 czerwca 2018 r. odbędzie się III edycja międzynarodowych zawodów Enea IRONMAN 5150 Warsaw. To będzie rekordowa odsłona triathlonowej rywalizacji na terenie Warszawy – na starcie stanie łącznie 1 500 osób. Enea drugi rok z rzędu jest sponsorem tytularnym tego wydarzenia. W tym roku na uczestników czeka zupełnie nowa trasa biegowa, wiele atrakcji i pięknie zlokalizowana meta.

Kolejny rok triathlonowego święta w stolicy Polski przynosi rekord liczby uczestników. Do pierwszej edycji zgłosiło się niemal dziewięciuset miłośników sportu, w 2017 r. było już ich ponad tysiąc, a w najbliższy weekend rywalizację na dystansie olimpijskim, na który składa się 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu, podejmie aż półtora tysiąca uczestników. Oprócz ogromnego zainteresowania, trzecią edycję Enea IRONMAN 5150 Warsaw wyróżnia też nowa lokalizacja mety i strefy finishera. Bulwary Wiślane na jeden dzień staną się centrum rywalizacji triathlonistów.

Z roku na rok Enea IRONMAN 5150 Warsaw przyciąga coraz więcej zagranicznych gości. Wielu obcokrajowcom uczestniczącym w zawodach Warszawa przypadła do gustu i wracają do niej kolejny raz. W tej edycji do rywalizacji staną między innymi Francuzi, Ukraińcy, Litwini, Brytyjczycy, Słowacy, a nawet sportowcy z tak odległych miejsc jak Chiny i Nowa Zelandia. Podziwiać będzie można rywalizację nie tylko uczestników kategorii indywidualnej. Na starcie zawodów stanie również ponad pięćdziesiąt sztafet.

Zawody obejmują też rywalizację triathlonistów w kategorii PRO. Na liście startowej profesjonalistów widnieje niemal dwadzieścia nazwisk, a wśród nich między innymi Aliaksandr Vasilevich – zwycięzca edycji 2017 oraz Łukasz Kalaszczyński – drugi zawodnik ubiegłorocznego Enea 5150 Warsaw. Na starcie zobaczymy też Agnieszkę Jerzyk – uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Rio, triumfatorkę drugiej odsłony warszawskiego triathlonu oraz Białorusinkę Hannę Maksimovą – jedną z najlepszych zawodniczek w swoim kraju w ostatnich latach. Na trasie zobaczymy też Matthew Nelsona, Macieja Bodnara oraz Aleksandrę Jędrzejewską.

Tradycyjnie też odbędzie się Kids Run organizowany w ramach zawodów IRONMAN. Dzieci i młodzież od 3 do 15 lat będą pokonywać, w zależności od wieku od 200 do 1 800 metrów. Rywalizacja najmłodszych odbędzie się w sobotę 9 czerwca na Skwerze kpt. Stanisława Skibniewskiego, nieopodal Centrum Nauki Kopernik. W ramach biegu przeprowadzana zostanie wyjątkowa akcja charytatywna – ZaWody dla Afryki. Z każdej opłaty startowej na akcję organizowaną przez UNICEF przekazane zostanie 10 złotych. Uzyskane w ramach biegu pieniądze zostaną przeznaczone na zakup i instalację pomp wodnych w tych regionach Afryki, gdzie dostęp do czystej wody pitnej jest utrudniony.

Start głównych zawodów odbędzie się w niedzielę, 10 czerwca o godzinie 9.00. Etap pływacki (1,5 kilometra), tak jak w latach ubiegłych, rozegrany zostanie nad Zalewem Zegrzyńskim, w Białobrzegach. Kolarska część zawodów, trasa o długości 40 kilometrów, prowadzić będzie Rembelszczyzną od Strefy Zmian T1 do Warszawy. Uczestnicy przejadą Mostem Północnym, a następnie Wisłostradą obok Cytadeli i Starówki, wprost do strefy zmian T2 na Wybrzeżu Kościuszkowskim. Stamtąd zawodnicy pobiegną mostem Świętokrzyskim, obok Syrenki Warszawskiej, w kierunku Pragi i Stadionu Narodowego. W tym miejscu czekać będzie na biegaczy zielona ścieżka biegowa nad Wisłą. Wrócą mostem Świętokrzyskim i pobiegną dalej po nowych bulwarach. Do pokonania będą dwie 5-kilometrowe pętle na trasie biegowej, a meta zlokalizowana będzie na bulwarze gen. Pattona, przy Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy zawodnik spodziewany jest na mecie około godziny 10.50. W okolicach bulwarów i mety znajdować się będzie także expo, strefa finishera, atrakcje dla kibiców i rodzin zawodników.

Enea od lat wspiera imprezy sportowe, w których udział wymaga od zawodników niesamowitej energii. Od trzech lat Enea jest sponsorem tytularnym Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, a od dwóch także Enea Bydgoszcz Triathlon.