Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Kalejdoskop wrażeń na ósmej edycji Enter Enea Festival

Fani jazzu, gromadzący się nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu, w tym roku zostaną zaproszeni podczas Enter Enea Festival do muzycznej krainy różnorodności, w której będzie można posłuchać m.in. jazzowej klasyki, koncertu na bałałajkę, tercetu smyczkowego i Psalmów. Po zeszłorocznej, fortepianowej edycji Enter Enea Festival, dominującymi będą instrumenty smyczkowe i saksofon. Podobnie jak w roku ubiegłym, jeden z koncertów będzie niebiletowany, otwarty dla szerokiej publiczności. Na święto miłośników muzyki i wieczorne koncerty w dniach 28-30 maja zaprasza Enea – sponsor tytularny wydarzenia.

Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny wydarzenia, zapewni publiczności ósmej już edycji festiwalu kalejdoskop muzycznych wrażeń i inspiracji. Koncerty będą odbywały się wieczorami 29 i 30 maja. Na 28 maja organizatorzy Enter Enea Festival zaplanowali wydarzenie specjalne – spotkanie na pograniczu koncertu i seansu terapeutycznego. Koncert „Echo Serca”, który rozpocznie się o godz. 21.30 będzie niebiletowany, otwarty dla szerokiego grona publiczności.

– Po pianistycznej edycji miałem ochotę zaproponować publiczności kalejdoskop, panoramę moich muzycznych fascynacji. Cieszę się, że tegorocznym repertuarem zaprezentujemy ich tak szerokie spektrum – powiedział Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Enter Enea Festival. – Już wydarzenie otwierające nasz festiwal jest tego zapowiedzią. Zapraszam na wspólną wycieczkę w głąb własnego ciała – będziemy szukać częstotliwości rezonujących z konstrukcją ludzkiego organizmu, w tym dźwięków serca i tętna oraz rezonansów, które mają wpływ na ludzkie emocje. Przewodnikami tej dźwiękowej podróży będą muzycy: Miłosz Pękala, Bartosz Weber i autor wizualizacji pokazywanej w trakcie koncertu – Wiktor Podgórski. Opierając się na prostym generatorze częstotliwości, będziemy szukać różnych stanów emocji i świadomości, zainspirowani nie tylko muzyką współczesną wraz z jej minimalistycznymi manieryzmami, ale także medycyną wschodu i fizyką kwantową dodał Leszek Możdżer.

Tradycyjnie już scena Enter Enea będzie znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie ABC Gallery i poznańskiego parku rzeźby Visual Park. Odsłony prac artystycznych są nieodłączną częścią festiwalu, tak mocno osadzonego w przyrodzie. W tym roku twórcą zaproszonym do artystycznych interwencji jest Zbigniew Sałaj. Wernisaż wystawy „Guzik z teorii widzenia” otworzy festiwal 28 maja.

– Od czterech lat Enea towarzyszy najlepszym muzykom i fantastycznej publiczności poznańskiego Enter Enea Festival – podkreślił Sławomir Krenczyk, dyrektor Departamentu PR i Komunikacji w Enei. – W plenerze, ale jednak w kameralnym gronie muzyka jazzowa brzmi szczególnie i wyjątkowo. Każda edycja festiwalu to oryginalny program i spotkanie z artystami, którzy gwarantują niezapomniane muzyczne doznania. Cieszymy się, że jako sponsor tytularny, jesteśmy częścią tego projektu i od lat wspieramy organizatorów w przygotowaniu tego energetycznego, muzycznego wydarzenia. Zapraszamy do Poznania nad Jezioro Strzeszyńskie, bo to tu w majowe wieczory będzie można doświadczyć zjawiskowych dźwięków w wykonaniu czołówki światowego jazzu – dodał Sławomir Krenczyk.

Podczas ubiegłej edycji Enter Enea Festival w centrum Poznania, na placu Wolności stanął fortepian Enei. Przez trzy dni akcji wszyscy chętni mogli grać na instrumencie i wygrywać wejściówki. W ten sposób festiwal zagościł w mieście, otwierając się na szersze grono odbiorców. Organizatorzy kontynuują działania pozwalające na kontakt z Enter Enea Festival nowej i szerszej grupie odbiorców, zapraszając na niebiletowany koncert dla publiczności.

Dwa koncertowe dni zaskoczą festiwalową publiczność swoją różnorodnością. Muzyczne spotkania rozpocznie Tomasz Chyła ze swoim kwintetem. Występy zespołu młodego skrzypka znane są z niezwykle ekspresyjnych, wirtuozerskich popisów solistów oraz energetycznych, wspólnych i otwartych improwizacji całego składu, co nie kłóci się z upodobaniem do prostej formy i melodyjności. Kolejnym smyczkowym koncertem będzie występ wiedeńskiej formacji First Strings on Mars, prowadzonej przez George'a Breindsmidta, znanego już poznańskiej publiczności z brawurowego koncertu na festiwalu w 2016 r. z zespołem radio.vienna.quartet. Doświadczeni muzycy urzekają publiczność wirtuozerią i zabawną formą, ale wszystko opiera się na solidnym warsztacie tria smyczkowego.

Pierwszy wieczór zakończy koncert specjalny. Leszek Możdżer wraz z zaproszonymi do współpracy muzykami i chórem Poznańskie Słowiki, zaprezentuje Psalmy Dawidowe w odświeżonej wersji. W koncercie udział wezmą między innymi Lars Danielsson i Adam Pierończyk oraz perkusista Magnus Öström, znany z legendarnego składu E.S.T.

Drugi dzień rozpocznie kameralny, ale hipnotyzujący koncert rosyjskiego mistrza bałałajki, Aleksieja Arhipovskiego, któremu udało się nadać temu instrumentowi zupełnie nową jakość. Zaraz po nim scenę przejmie Maciej Obara, jeden z najaktywniejszych polskich muzyków na arenie międzynarodowej. Saksofonista wraz ze swoim kwartetem szturmem podbija światowe festiwale.

Festiwal zakończy się projektem specjalnym, w którym połączą się ze sobą odległe muzyczne światy. Elektronika, muzyka orkiestrowa, improwizacja oraz brzmienia z obrzeży muzyki techno będą tłem, na którym amerykańska saksofonistka Tia Fuller, Leszek Możdżer oraz Lars Danielsson będą improwizować, łącząc ze sobą pozornie odległe stylistyki i tworząc kalejdoskopową dźwiękową konstrukcję. Ten koncert na pewno zapadnie w pamięć festiwalowej publiczności. Orkiestrę poprowadzi Maciej Sompoliński.

Enter Enea Festival to coroczne święto miłośników muzyki. Założony przez Jerzego Gumnego, prezesa Fundacji „Europejskie Forum Sztuki”, łączy w sobie niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z wyjątkowością wynikającą z kameralnego spotkania i bliskiego kontaktu z artystami, a przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera muzyków, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych doznań i wrażeń.

Enter Enea Festival to dziś bez wątpienia jedna z najważniejszych imprez nie tylko jazzowych, ale w ogóle kulturalnych w Polsce. Cieszymy się, że festiwal zaprosił w tym roku do programu poznańskie zespoły, które wspierać będą prezentowany na scenie repertuar. Jestem przekonany, że Psalmy Dawidowe w wykonaniu Poznańskich Słowików na długo zostaną zapamiętane przez publiczność i muzykó– powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Więcej informacji: www.enterfestival.pl

 

PROGRAM FESTIWALU 

Poniedziałek 28.05

20:00 Zbigniew Sałaj, „Guzik z teorii widzenia” | wernisaż wystawy w ABC Gallery
21:30 Echo Serca | Miłosz Pękala / Bartosz Weber / Wiktor Podgórski / feat. Leszek Możdżer

Wtorek 29.05

19:30 Tomasz Chyła Quintet
21:00 First Strings on Mars
22:30 Psalmy Dawidowe | Leszek Możdżer / Lars Danielsson / Adam Pierończyk / Magnus Öström / Sławomir Koryzno / Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Jacka Sykulskiego

Środa 30.05

19:30 Aleksiej Archipowski feat. Leszek Możdżer
21:00 Maciej Obara Quartet
22:30 Tia Fuller / Leszek Możdżer i Orkiestra pod dyrekcją Macieja Sompolińskiego