teaser.jpg

Lubuskie Lato Filmowe pod patronatem Enei

Komediodramat „Szczęście świata” w reżyserii Michała Rosy zdobył Złote Grono w Konkursie Głównym 46. Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Enea jako mecenas festiwalu wręczyła nagrodę Złotego Grona dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego. Statuetkę w tej kategorii zdobył obraz „Ja i mój tata” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka, w którym główne role zagrali Krzysztof Kowalewski i Łukasz Simlat.

Od 25 czerwca do 2 lipca uczestnicy 46. Lubuskiego Lata Filmowego mieli okazję oglądać najważniejsze produkcje filmowe ostatnich miesięcy. Nie brakowało obrazów docenionych na największych festiwalach i seansów kina środkowoeuropejskiego. Ponad 200 filmów, setki godzin projekcji, dyskusje, spotkania z twórcami. Tak w skrócie można podsumować tegoroczną edycję.

– Enea wspiera wyjątkowe wydarzenie kulturalne o bogatej tradycji – zaznaczył Sławomir Krenczyk, dyrektor Departamentu Public Relations i Komunikacji w Enei, który wręczył nagrodę Złotego Grona laureatom festiwalu w Konkursie Krótkich Filmów Fabularnych. – Od lat wspieramy polską kulturę i ambitne projekty, ważne dla lokalnej społeczności z naszego obszaru działania – dodał.

W programie tegorocznej edycji wydarzenia znalazły się m.in. produkcje polskie, węgierskie, słowackie i amerykańskie. Kulminacją międzynarodowego festiwalu było przyznanie nagród Złotego, Srebrnego i Brązowego Grona w trzech kategoriach – filmów fabularnych (Konkurs Główny), filmów dokumentalnych oraz krótkich filmów fabularnych. Statuetki wręczono 2 lipca, a wydarzenie uświetnił koncert Filharmonii Zielonogórskiej w łagowskim amfiteatrze.

Lubuskie Lato Filmowe to nie tylko festiwal filmów, ale także forum dyskusyjne i miejsce wymiany doświadczeń. W tym roku dyskutowano o kondycji polskiej i środkowoeuropejskiej kinematografii. Festiwalowi towarzyszyły m.in. warsztaty filmowe dla animatorów kultury z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec; koncerty, wystawy fotografii, specjalny blok filmów animowanych dla dzieci oraz międzynarodowy przegląd etiud studenckich.

Enea angażuje się w rozwój kultury na terenie swojej działalności. Łagowski festiwal, którego historia sięga 1969 r., był kolejnym wydarzeniem kulturalnym, w którym Enea współuczestniczyła. Firma zorganizowała dla uczestników festiwalu letnią strefę relaksu. Między seansami każdy mógł wypocząć na leżakach i napić się lemoniady.