teaser.jpg

PKP CARGO z dużym kontraktem na przewozy węgla dla Grupy Enea

PKP CARGO zawarło kolejną ważną umowę na przewozy węgla dla Enei Wytwarzanie. Największy polski przewoźnik złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu na transport tego paliwa z Lubelskiego Węgla „Bogdanka” do Elektrowni Kozienice. W ramach nowego kontraktu PKP CARGO w okresie 14 miesięcy przetransportuje 5,3 mln ton węgla.

Nowa umowa jest kontynuacją wieloletniej współpracy PKP CARGO z Eneą Wytwarzanie. Największy polski operator już realizował i aktualnie wykonuje przewozy węgla dla Grupy Enea do Elektrowni Kozienice, zarówno z Lubelskiego Węgla „Bogdanka”, jak też z kilku kopalń śląskich.

– Mamy satysfakcję, że nasza kolejna oferta złożona na przewozy węgla dla Grupy Enea okazała się najkorzystniejsza, tym bardziej, że przetarg był dość nietypowy, gdyż zakładał realizację przewozów w warunkach zamknięć części modernizowanych przez PKP PLK linii kolejowych obejmujących relację Jaszczów – Świerże Górne. W ofercie uwzględnione więc zostały także dodatkowe koszty przewoźnika wynikające z konieczności dokonywania objazdów – powiedział Grzegorz Fingas, członek Zarządu PKP CARGO ds. handlowych.

– Kontynuacja współpracy z Eneą potwierdza jakość naszych usług i rynkowe doświadczenie, a także fakt, że nasi partnerzy z branży  energetycznej mogą zawsze na nas liczyć. PKP CARGO sprawdza się jako niezawodny od lat partner w zapewnieniu ciągłości dostaw paliwa do Elektrowni Kozienice – podkreśla Maciej Libiszewski, prezes Zarządu PKP CARGO.

Umowę ze strony Grupy Enea podpisali przedstawcielie Enei Trading, spółki odpowiedzialnej w Grupie między innymi za zapewnianie ciągłości dostaw paliw, usług logistycznych oraz przeprowadzanie postępowań na dostawy paliw i świadczeń logistycznych dla aktywów wytwórczych Grupy Enea.

– Jesteśmy zadowoleni z wyniku przetargu i podpisania umowy z PKP Cargo. Ze względu na modernizację standardowej trasy kolejowej prowadzącej z LW Bogdanka, droga dostarczania paliwa węglowego do Elektrowni Kozienice uległa zmianie. PKP Cargo zaproponowało najlepsze rozwiązanie, które pozwala nam optymalizować koszty związane z transporetem paliwa przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego standardu usług i ciągłosci dostaw – powiedział Dawid Klimczak, prezes Enei Trading.

Przewozy węgla w ramach wygranego przez PKP CARGO kontraktu będą się odbywały nową, dłuższą trasą po linii nr 30. Transporty będą realizowane w zwartych składach o masie min. 2 300 ton netto, w wagonach węglarkach budowy normalnej.

W trakcie realizacji są jeszcze dwa kontrakty zawarte w 2016 roku przez PKP CARGO z Eneą Wytwarzanie. Jeden na przewozy węgla z Lubelskiego Węgla „Bogdanka” do Elektrowni Kozienice. Drugi – na przewozy węgla do tej elektrowni ze śląskich kopalń. Oba na łączną masę 6,3 mln ton tego surowca.

Grupa Enea o wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę Klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,5 mln Klientów.

Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Grupa zatrudnia w całej Polsce ok. 15,7 tys. Pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Do Grupy należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy Enea działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.

***

PKP CARGO jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce i trzecim pod względem wielkości operatorem w Unii Europejskiej. Jako Grupa oferuje klientom zintegrowane usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy (największa flota taboru w Polsce),  samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe dla kilku tysięcy klientów na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Belgii, Holandii, Węgier i Litwy. W marcu 2015 roku spółka podpisała umowę o strategicznej współpracy z HZ Cargo, chorwackim przewoźnikiem kolejowym, a w maju przejęła 80 proc. udziałów Advanced World Transport, drugiego co do wielkości kolejowego przewoźnika towarowego w Czechach.

W skład Grupy PKP CARGO wchodzą spółki zależne, odpowiedzialne m.in. za przewozy intermodalne, krajową i międzynarodową spedycję kolejową (PKP CARGO Connect) oraz serwis i utrzymanie taboru (PKP CARGOTABOR).

W 2016 roku Grupa PKP CARGO osiągnęła 4,41 mld zł przychodów, przewożąc ponad 111 mln ton ładunków.

30 października 2013 roku PKP CARGO zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, stając się pierwszym kolejowym przewoźnikiem towarowym w UE notowanym na giełdzie. Wartość oferty publicznej, w której PKP S.A. sprzedała niemal 50 proc. akcji PKP CARGO, wyniosła 1,42 mld zł. Spółka obecnie wchodzi w skład indeksów WIG30 i mWIG40. Jej głównym akcjonariuszem pozostaje PKP S.A.

Grupa PKP CARGO prowadzi aktywną działalność z zakresu CSR. Stosuje standardy odpowiedzialnej polityki pracowniczej, realizuje szereg działań na rzecz ochrony środowiska, jest także mecenasem zabytków techniki kolejowej, zgromadzonych m.in. w unikatowym na skalę europejską Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce.