teaser.jpg

Poznań sercem polskiej energetyki

Ponad czterdziestu specjalistów z Polski i z zagranicy przyjechało dziś do Poznania. Wspólnie szukają odpowiedzi na najbardziej aktualne pytania o przyszłość branży energetycznej. Za nami pierwszy dzień Międzynarodowego Kongresu Naukowo-Przemysłowego Energi@21. 

Kongres otworzyli Agnieszka Woś, Dyrektor Departamentu Spółek Kluczowych Ministerstwa Skarbu Państwa, Prezes Tauronu Dariusz Lubera, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz gospodarz spotkania, Prezes Enei Krzysztof Zamasz. - Przez dwa dni Poznań będzie sercem polskiej energetyki - podkreślił Zamasz. - Nie wyobrażamy sobie przyszłości energetyki bez innowacji - dodał. 

Zagadnienie innowacji zdominowało dzisiejsze dyskusje.- Myślimy o innowacyjnym przedsiębiorstwie energetycznym w sposób kompleksowy. Potrzebujemy kultury innowacyjności - mówił Mariusz Swora, Przewodniczący Rady Programowej Kongresu. Peter Fox-Penner podkreślił, że źródłem innowacji są różne technologie, z których korzystają klienci. Zdaniem Marka Jamisona najlepszą drogą do ich poszukiwania jest współpraca z uniwersytetami. - Innowacyjność to stan umysłu, to gotowość na zmiany - dodał prof. Witold Orłowski z PwC. - Nie inwestujemy w innowacyjne rozwiązania, żeby być innowacyjni, tylko żeby być konkurencyjni - podsumował Michał Jarczyński z Enei Operator, przypominając o problemie wykluczenia energetycznego. - Od drogiej energii droższy jest jej brak - dodał Jarczyński.

Paneliści dyskutowali również o rynku energii w UE, w tym trwającej debacie dotyczącej OZE. Rozmawiano także o przyszłości energetyki. - To bardzo dziwny sektor, który musi planować działalność na lata, nie znając przyszłości - mówił prof. Witold Orłowski w panelu otwierającym Kongres. Stathis Peteves podkreślał kliencką optykę funkcjonowania firmy energetycznej. - Klienta interesuje światło i ciepło, a nie energia elektryczna - tłumaczył. Wiele uwagi poświęcono sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Jak podkreślił Jean-Arnold Vinois z Institut Jacques Delors Notre Europe, energia jest częścią koncepcji suwerenności państw członkowskich UE. Ma to wymierne konsekwencje dla prób tworzenia wspólnego rynku energii. - Członkowie Unii niechętnie na przykład dzielą się swoją infrastrukturą energetyczną - wyjaśniał Vinois.

Pierwszego dnia odbyły się trzy panele dyskusyjne poświęcone społeczno-gospodarczym wymiarom funkcjonowania przedsiębiorstwa energetycznego XXI wieku, innowacyjnym przedsiębiorstwom energetycznym oraz bezpieczeństwu energetycznemu i transformacjom na rynku europejskim.

Jutro, w drugim dniu Kongresu odbędzie się sześć kolejnych paneli Kongresu Energia@21 oraz debata "Co można zrobić wspólnie, aby polska energetyka była bardziej innowacyjna?".

Aktualne informacje o Kongresie Energi@21 na stronie energy21.pl, Twitterze @Energy21Poznan oraz Facebooku - profil Kongres Energia21.