Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności.

Uwaga. Przeglądasz artykuł starszy niż rok – informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne

Drony nad Kozienicami

Enea ma kolejny dokument z postępu prac na budowie nowego bloku energetycznego w Kozienicach. Przy wykorzystaniu czterech bezzałogowych statków powietrznych zrealizowano ciekawy film, w pełni odzwierciedlający wielkość i ogrom prac.

To już czwarta tego typu produkcja filmowa, którą można obejrzeć wchodząc na stronę serwisu You Tube i wpisując hasło  „Enea”. Jej zadaniem jest dokumentacja postępu prac na budowie, przy jednoczesnym pokazaniu wielkości inwestycji.

- Bez bezzałogowych statków powietrznych, potocznie zwanych dronami trudno byłoby pokazać to, co dzieje się na budowie bloku w Kozienicach – mówi Szymon Kowalski z firmy Guficam, która realizowała film. - Oprócz tego sami musieliśmy pokonać lęk wysokości, żeby z naszymi rozmówcami wjechać na wysokość ponad stu metrów.

Na budowie bloku energetycznego w Kozienicach ukończona jest już  konstrukcja nośna kotła, montowane są ekrany. Trwa instalacja obrotowych podgrzewaczy powietrza oraz kanałów powietrza i spalin. W styczniu 2015 roku na budowie wykonano wykopy pod fundamenty budynku pompowni wody oraz wywrotnicy wagonowej, a także przesypu nawęglania. Obecnie trwa montaż konstrukcji żelbetowej, ściany podpiwniczenia
i komory filtra budynku pompowni wody. Rozpoczęto też montaż zasobników węgla, obiegu wody dla podgrzewu powietrza oraz izolacji na zbiorniku zrzutu awaryjnego.

Właśnie w 2015 roku spodziewany jest finał prac budowlanych na głównych obiektach bloku, czyli kotłowni i maszynowni. Stan zaawansowania prac budowlanych na koniec bieżącego roku powinien osiągnąć poziom 70 procent.

Latem 2017 roku energia z nowego bloku zasili krajowy system energetyczny, znacznie poprawiając jego stabilność, a przez to bezpieczeństwo dostaw energii dla Klientów w całym kraju. Od tego momentu już 13% wyprodukowanej w kraju energii będzie pochodzić z Kozienic. Skorzysta z niej co dziewiąty Polak.