enea akademia telantów banner 2018.jpg

Startuje druga edycja Enei Akademii Talentów

Przed nami nowy rok szkolny i druga edycja Enei Akademii Talentów. Już od 1 września utalentowani młodzi ludzie i szkoły z pomysłem na rozwijanie pasji swoich uczniów będą mogły zgłaszać się do programu stypendialnego Enei. W styczniu poznamy kolejnych zwycięzców, którym Fundacja Enea przyzna stypendia i granty.

Enea Akademia Talentów to propozycja dla uzdolnionych uczniów podstawówek i gimnazjów oraz dla szkół publicznych, które stawiają na aktywne wspieranie młodych talentów. W pierwszej edycji wsparcie finansowe otrzymało 22 uzdolnionych uczniów. Dzięki grantom 9 szkół zorganizowało swoim podopiecznym dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Zrealizowano m.in. projekty sportowe, plastyczne, czy z dziedziny informatyki.  

Podobnie jak w pierwszej edycji o granty i stypendia będą mogli ubiegać się uczniowie i szkoły z tych obszarów Polski, na których Grupa Enea jest szczególnie aktywna biznesowo. To przede wszystkim województwa północno-zachodnie, a także okolice Kozienic, Połańca, Białegostoku i Łęcznej na Lubelszczyźnie. Enea poszukuje talentów w trzech kategoriach: nauka, sztuka i sport.

Sukces pierwszej edycji Enei Akademii Talentów pokazał nam, w jaki sposób skutecznie wspierać rozwój i edukację młodego pokolenia, które będzie stanowiło o naszej przyszłości. Kontynuujemy projekt, który wpisuje się w nasze działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności za najbliższe otoczenie Grupy Enea – podkreśla Mirosław Kowalik, prezes Enei. – Cieszymy się, że możemy wspierać najzdolniejsze dzieci w rozwoju ich zainteresowań naukowych, artystycznych i sportowych. Wśród laureatów pierwszej edycji Enei Akademii Talentów znalazły się również szkoły, które rozwijają pasje swoich uczniów dzięki innowacjom, nowoczesnym metodom i technikom edukacyjnym. Jesteśmy przekonani, ze druga edycja nagrodzi i wesprze kolejnych uzdolnionych, młodych ludzi i ambitne projekty szkolne – dodaje Mirosław Kowalik.

Do Akademii mogą się zgłaszać uczniowie szkół podstawowych (od V klasy wzwyż) i gimnazjów, którzy mają udokumentowane osiągnięcia i rozwijają swoje talenty w nauce, sztuce lub sporcie. Do udziału zachęcamy także publiczne szkoły podstawowe i gimnazjalne, zlokalizowane na terenie działania spółek Grupy Enea, które realizują autorskie projekty edukacyjne, wspierające rozwój zainteresowań i umiejętności uczniów w jednej z trzech kategorii: nauka, sztuka, sport. 

Zainteresowani mogą się zgłaszać od 1 września do 15 października. Można tego dokonać wyłącznie przez stronę internetową: www.enea.pl/pl/akademiatalentow. Spośród zgłoszeń jury wybierze maksymalnie 36 uczniów i 30 szkół kwalifikujących się do drugiego etapu. W nim uczniowie będą musieli przygotować krótki film, w którym pokażą jak wykorzystają swoje stypendium. Zadanie to powinno inspirować innych do ubiegania się o stypendia. Rolą szkół będzie udowodnienie, że ich projekt będzie rozwijać zdolności uczniów i inspirować inne szkoły do poszukiwania innowacyjnych sposobów na rozwój talentów.

Najlepsi zostaną wybrani przez jury oraz w głosowaniu internautów. Zwycięzców – uczniów i szkoły – poznamy 21 stycznia 2019 r. Utalentowani młodzi ludzie otrzymają stypendia w wysokości 3 000 zł, a szkoły – granty o wartości 10 000 zł.

Zaproszenie do udziału w naszej Akademii Talentów kierujemy do dzieci, rodziców i szkół. Choć do rozpoczęcia roku szkolnego jest jeszcze chwila, warto już teraz zacząć kompletować niezbędne dokumenty (opinie i rekomendacje, zdobyte wyróżnienia, dyplomy, nagrody w turniejach sportowych, olimpiadach przedmiotowych, czy konkursach artystycznych), by móc zgłosić się do drugiej edycji Enei Akademii Talentów. Nauczyciele już mogą planować działania i projekty wspierające rozwój talentów naukowych, artystycznych i sportowych swoich uczniów – zachęca Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea.

Więcej informacji oraz regulaminy konkursu dostępne są na stronie www.enea.pl/pl/akademiatalentow. Organizatorami akcji są Fundacja Enea oraz Enea. Patronat honorowy nad Eneą Akademią Talentów objęli już: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Kuratorzy Oświaty: Wielkopolski, Zachodniopomorski, Podkarpacki, Świętokrzyski, Lubuski oraz Kujawsko-Pomorski.