teaser2.jpg

Enea wspiera wielkie widowisko plenerowe „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”

Już 29 czerwca w Murowanej Goślinie odbędzie się premiera największego w Polsce widowiska historycznego – „Orzeł i Krzyż – Niepodległa”. Grany przez setki aktorów plenerowy spektakl opowiada o ponad tysiącletniej historii Polski. W tym roku wpisze się on w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Od trzech lat największe plenerowe widowisko historyczne wspiera Enea.

Półtoragodzinny spektakl stanowi podróż w czasie od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez początki państwa polskiego z Chrztem Polski, aż po wiek XX z przesłaniem Jana Pawła II i „Solidarności”. Pełne podniosłych i wzruszających scen oraz wspaniałych efektów wizualnych spektakle prezentowane są po zachodzie słońca, z zastosowaniem nowoczesnych technik dźwiękowych, oświetleniowych i multimedialnych. Wyjątkowym atutem widowisk są grający w nich wolontariusze – mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania i wielu sąsiednich gmin, łącznie ok. 300 osób w wieku od 4 do 80 lat.

Widowiska „Orzeł i Krzyż” grane są już trzeci sezon i dotychczas zobaczyło je ponad 30 tysięcy widzów. – W tym roku w scenariuszu przenosimy akcenty na odzyskanie niepodległości. Pojawia się nowa duża scena z hymnem narodowym i wielką flagą biało-czerwoną podkreślającą powagę, dumę i radość z odzyskanej niepodległości. Wykorzystujemy też zupełnie nowe środki wyrazu, takie jak umiejętności akrobatyczne. Więc nawet jeśli ktoś już widział widowisko w poprzednich latach, wciąż ma szansę przeżyć coś nowego – mówi Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia Dzieje i pomysłodawca widowisk historycznych w Murowanej Goślinie.   

Widowisko „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” jest częścią większego projektu – historycznego Parku Dzieje, inspirowanego francuskim Puy du Fou. To miejsce, w którym każdy może odbyć podróż w czasie po historii Polski i skorzystać z licznych atrakcji takich jak pokazy sokolnicze, warsztaty rękodzieła, mini zoo czy poznać staropolskie gry i zabawy. Park rozwija swoją ofertę i cieszy się dużą popularnością wśród grup zorganizowanych, a już 24 czerwca zostanie otwarty dla osób indywidualnych. W tym roku – oprócz nocnego widowiska „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” – prezentowane w nim będą dwa widowiska dzienne – znane z zeszłego roku widowisko „Zawisza” oraz tegoroczna premiera – widowisko „Powstanie Wielkopolskie”. W Parku Dzieje można także wziąć udział w Biesiadzie Staropolskiej, tradycyjnej uczcie z jadłem, tańcami i odgrywanymi scenami szlacheckich zabaw.

Od trzech lat największe plenerowe widowisko historyczne wspiera Enea.

Organizowane w Parku Dzieje widowiska to wyjątkowe wydarzenia, jesteśmy w nie zaangażowani od samego początku. Enea konsekwentnie wspiera najważniejsze wydarzenia na terenie swojego działania i bliskie naszym Klientom, w dużej części mieszkającym właśnie w Wielkopolsce. W tym roku widowisko porusza dodatkowo tematykę niepodległościową, tak ważną w setną rocznice jej odzyskania i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dla Enei, firmy odpowiedzialnej  społecznie i zaangażowanej, to niezwykle ważne, by uczcić pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń – powiedziała Magdalena Hilszer, kierownik Biura Komunikacji Enei.

Nocne widowiska zostaną zaprezentowane 7–krotnie dla łącznie około 13 tysięcy widzów.

Bilety na „Orzeł i Krzyż – Niepodległa” i do parku historycznego można kupić na stronie www.ParkDzieje.pl