teaser.jpg

50 lat Elektrowni Kozienice – rozwój i budowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Minęło 50 lat od momentu, gdy wiosną 1968 r. rozpoczęła się budowa Elektrowni Kozienice. Cztery lata później popłynął z niej pierwszy prąd. Ostatnie dekady to okres intensywnego rozwoju – zarówno elektrowni, jak i gospodarki regionu. Dziś, razem z oddanym do użytku blokiem nr 11 o mocy 1 075 MW, Elektrownia Kozienice wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski. Nowa, najnowocześniejsza w kraju jednostka zwiększyła moce wytwórcze Grupy Enea do 6,2 GW, a do blisko 20 proc. udział energetycznej Grupy w krajowym rynku wytwarzania energii elektrycznej.

50 lat Elektrowni Kozienice to historia rozwoju i budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. To również tysiące opowieści i wspomnień pracowników, którzy przez lata pracowali i pracują w tym zakładzie.

– Przez te 50 lat udawało nam się zrealizować wiele celów. To dzięki tysiącom ludzi, którzy pracowali i pracują w Elektrowni Kozienice, w tym również dzięki kolejnym dyrekcjom i zarządom przedsiębiorstwa, i współpracującym z nami firmom. Bardzo im za to dziękuję. W planach mamy kolejne, przedsięwzięcia – elektrownia stale się modernizuje i szuka nowych wyzwań. Jestem przekonany, że będziemy o nich mówić z dumą w czasie kolejnych jubileuszy. Będzie ich jeszcze wiele, gdyż oddanie do użytku bloku B11 wydłużyło życie Elektrowni Kozienice o kilkadziesiąt lat – powiedział Antoni Józwowicz, prezes Enei Wytwarzanie.

Historia Elektrowni Kozienice sięga lat 60. XX w. Opracowano wówczas program rozwoju polskiej energetyki na lata 1960-1970, w którym znalazł się zapis o konieczności wybudowania w centralnej Polsce, w rejonie środkowej Wisły, elektrowni kondensacyjnej. Otrzymała ona roboczą nazwę „Wisła”. Pierwsi robotnicy pojawili się w Świerżach Górnych wczesną wiosną 1968 r.

Budowa Elektrowni Kozienice była realizowana w dwóch, kilkuletnich etapach. W pierwszym z nich, realizowanym do 1975 r., oddano do użytku osiem tzw. „dwusetek” – bloków energetycznych o łącznej mocy 1 600 MW (każdy po 200 MW). Pierwszy prąd z Elektrowni Kozienice popłynął do sieci 18 października 1972 r. W drugim etapie, zrealizowanym latach 1975-1979, wybudowano dwa nowoczesne bloki o łącznej mocy 1 000 MW (każdy po 500 MW – tzw. „pięćsetki”).

Lata 70. i 80. ubiegłego wieku to okres intensywnego rozwoju nie tylko Elektrowni Kozienice, ale także związanych z nią zakładów oraz sieci handlowej i usługowej w Kozienicach oraz Świerżach Górnych. Kolejne dekady – to czas przemian w kierunku nowoczesnej elektrowni, zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne kraju. W 1996 r. minister przemysłu i handlu przekształcił dotychczasowe przedsiębiorstwo państwowe w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Elektrownia „Kozienice” S.A. Kapitał zakładowy spółki, wynoszący 450 mln zł, został podzielony na 4,5 mln imiennych akcji. Umożliwiło to rozpoczęcie kompleksowych prac modernizacyjnych, przede wszystkim w obszarze ochrony środowiska.

W 2007 r. Elektrownia Kozienice dołączyła do Grupy Enea., a w maju 2012 r. spółka nią zarządzająca zmieniła nazwę na Enea Wytwarzanie. W tym samym roku rozpoczęła się kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja, największa w historii Grupy Enea – budowa nowego, jedenastego bloku o mocy 1 075 MW. B11, bo tak nazywa się w skrócie nowy blok, oddano do użytku 19 grudnia 2017 r.

Wysoka sprawność wytwarzania energii oraz duża dyspozycyjność nowego bloku, na poziomie ponad 92 proc., sprawiają, że B11 jest rekordzistą w historii krajowej energetyki. To największa i najsprawniejsza jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym w historii krajowej energetyki. B11 wzmocnił moce wytwórcze Grupy Enea i krajowego sektora wytwarzania, a tym samym podniósł bezpieczeństwo energetyczne kraju. Moc wytwórcza samej Elektrowni Kozienice wzrosła o 1/3, do poziomu 4 000 MW, co pozwoliło Enei Wytwarzanie osiągnąć 13-proc. udział w krajowym rynku produkcji energii elektrycznej.

Budowa B11 nie była jedyną, dużą inwestycją w ostatnich latach. Zmodernizowane zostały bloki 200 MW, a wśród kluczowych inwestycji realizowanych obecnie przez Eneę Wytwarzanie jest modernizacja bloków nr 9 i 10 wraz z zabudową instalacji katalitycznego odazotowania spalin i modernizacją elektrofiltrów.

W ciągu półwiecza istnienia Elektrownia Kozienice wywarła ogromny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny regionu. To pracodawca gwarantujący – m.in. mieszkańcom Kozienic – stabilizację zawodową, możliwość zdobywania doświadczenia oraz rozwoju zawodowego. To również solidny partner wspierający imprezy kulturalne oraz wydarzenia sportowe. W elektrowni prężnie działa wolontariat Grupy Enea, w ramach którego pracownicy organizują wiele akcji społecznych – zarówno na terenie przedsiębiorstwa, jak również w szkołach i placówkach pomocy społecznej, często we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami i instytucjami.

Elektrownia Kozienice w Świerżach Górnych jest największą elektrownią na węgiel kamienny i drugą co do wielkości elektrownią w Polsce. Wytwarzany w niej z poszanowaniem środowiska prąd dociera przez sieć przesyłową i dystrybucyjną do tysięcy polskich domów, dużych i małych fabryk oraz przedsiębiorstw. Elektrownia Kozienice – wraz z Elektrownią Połaniec – zapewnia Grupie Enea pozycję wicelidera rynku wytwarzania energii elektrycznej, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i wspiera rozwój gospodarczy kraju.